Zimní širák s batohem Gossamer Gear

Byla únorová sobota a do rukou se mi dostal na otestování 40 litrový ultralight batůžek Gossamer Gear Gorilla od kluků z Travelight.cz.  Okamžitě jsem věděl, že ideální místo jak jej otestovat je moje milovaná Velká Javořina která je v zimě opravdu kouzelná. Teploměr sice hlásil mrazy k -15°C, počasí bylo ovšem to poslední co mně dělalo starosti. Běžně se balím do 58 litrového Osprey Kestrel, který je prakticky nezničitelný, ale o dost těžší. Nosím v něm kompletní výbavu na kempování i s fototechnikou a s objemem si vystačím tak akorát, proto jsem měl obavy, zda to všechno do menší Gorilly vleze.

Nachystal jsem si mou klasickou výbavu na fotografický večer v přírodě a začal ji skládat do vypůjčeného batohu. Nechápal jak je to možné, ale vše i se stativem se do batohu vešlo, sice až napotřetí ale vešlo. Doporučené zatížení Gossamer Gear Gorilla 40 je 14 kg, má celková váha i s fotovýbavou činila 17 kg. Kluci mě však ujišťovali že ani 20 kg batohu nijak neublíží, protože hranice 14 kg, kterou uvádí sám výrobce, je myšlena jako komfortní limit.  Naložil jsem tedy batoh do auta a večer vyrazil směr Velká Javořina.

Velkou výhodou celého batohu je elastická mesh pocket, do které se vejde skoro stejné množství věcí jako do batohu samotného.
Velkou výhodou celého batohu je elastická mesh pocket, do které se vejde skoro stejné množství věcí jako do batohu samotného.

Výbava kterou jsem měl v batohu

Fotografická výbava

Nikon D7100
Sigma ART 18-35/1.8
Baterie EN-EL15 2x
4x SD karta

Spaní

Stan MSR Hubba Hubba NX
Karimatka Therm-a-Rest neo air x-lite
Spacák Warmpeace 600
Péřové papuče SirJoseph
Péřová bunda Warmpeace Nordvik HD
Izotermická folie

Jídlo

Vařič MSR Whisperlite International
Hrnec Toaks 1350ml
2l vody
Vegetariánský guláš v sáčku
Polévky do hrnečku
Tyčinky

Auto jsem zaparkoval u kamenné boudy a kolem desáté večerní vyrazil po červené turistické trase na vrchol Velké Javořiny. Zádový systém batohu je vyřešen jako rovná podložka, která jde vytáhnout a použít na řadu věcí. Měl jsem ale trochu obavy jak bude odvádět pot, protože se dost potím. Zádový systém mě nakonec mile překvapil, záda jsem měl jen mírně zpocená, stejně jako s mým batoh Osprey Kestrel 58.
Červená tursitická trasa vedoucí od kamenné boudy až na vrchol Velké Javořiny cca 4,7 km

Červená tursitická trasa vedoucí od kamenné boudy až na vrchol Velké Javořiny cca 4,7 km

Celkově mně při výstupu batoh GG Gorilla 40 přišel o něco málo pohodlnější, než batoh Osprey Kestrel. Na vrchol Velké Javořiny jsem dorazil v jedenáct večer. Vrchol byl pod sněhem a vše krásně omrzlé místy až několik cm, celou scenérii podtrhovala mlha, která na vrcholku panovala jak můžete sami vidět ve videu.
Po úspěšném výstupu jsem se vydal hledat místo, kde postavím stan, ale znáte to určitě sami, ne vždy se vám chce stan stavět. Podmínky byla přijatelné, a tak jsme se místo stavění stanu pustil do kopání jámy na spaní pomocí titanového hrnce Toaks. Po 20 minutách byl můj spací hrob připraven. Za odměnu jsem si dal skvělý domácí guláš, na který jsem se celou dobu těšil. Po kvalitním jídle jsem začal chystat spaní. Pro izolaci od země jsem použil izotermickou folii a nafukovací karimatku Therm-a-Rest Neoair Xlite Regular. Jelikož jsem měl vykopanou pouze jámu na spaní a nikoliv záhrab, jako střechu jsem použil druhou izotermickou folii, kterou jsem ukotvil trekingovými holemi a sněhem. Před spaním se vždy trochu proběhnu, rozehřeju tělo a spacák má hned co izolovat. Po pár rovinkách jsem rychle skočil do mého spacáku Warmpeace 600. Vložky do bot, jsem vytáhnul a umístil mezi tričko a mikinu. Boty umístil k nohám mimo spacák. Pro lepší spaní jsem si nazul ve spacáku péřové papuče od SirJoseph a nakonec použil celý batoh, jako polštář v kterém jsem měl fototechniku a zbytek jídla. Vodu, kterou jsem si ponechal na ráno, jsem umístil do spacáku k nohám, aby nezmrzla.
Teplota mimo "záhrab" byla -7°C a já se chystal k mému prvnímu širáku v zimě.
Teplota mimo „záhrab“ byla -7°C a já se chystal k mému prvnímu širáku v zimě.
Ráno pár minut před východem slunce mě probudil budík. V mé spací jámě bylo krásných +7°C a venku cca -7°C, což mě mile překvapilo ale zároveň odrazovalo od stávání z vyhřátého spacáku. Po pár minutách přemlouvání sám sebe, jsem dostal odvahu vylézt ze spacáku a jít fotografovat okolní krajinu při svítání.
Selfie po úspěšně přežitém mrazivém večeru
Selfie po úspěšně přežitém mrazivém večeru
Po té, co jsem pořídil pár fotografií okolní krajiny s východem slunce, jsme vše opět sbalil a vyrazil na snídani na Holubyho chatu, kde jsem se dosyta nadlábl, zahřál a doplnil vodu. Nakonec mě čekala akorát cesta zpět k autu pohádkovou zimní krajinou.
Východ slunce v pohádkově omrzlé krajině
Východ slunce v pohádkově omrzlé krajině
Cestu jsem volil stejnou jako na místo nocování, takže po červené turistické trase ke kamenné boudě kde jsem nechal zaparkované auto. Cestou jsem pořídil pár fotografií krajiny a vypůjčeného batohu. Po příchodu k autu jsem se přezul do tenisek, které mně přes noc přimrzly k podlaze od auta a vyrazil na cestu domů. Výlet jsem si užil, ale ještě víc jsem si doma užil teplou sprchu a to, že jsem nemusel sušit stan :-D. Příště, pokud by bylo dostatek sněhu, raději bych si vykopal záhrab a pod karimatku místo izotermické folie použil alumatku.
Původně jsem Gorillu 40 nepovažoval jako vhodný batoh pro mě, fototechnika mi dost přidá na objemu a 40 litrů mi přišlo skutečně málo. Na mém výletu jsem se ale přesvědčil o opaku. Díky skvělé velké zadní kapse a límci víka, s nímž jde batoh navýšit až o 20 cm, se do něj vešla celá má výbava do zimních podmínek. Gorilla 40 je o 800 gramů navíc lehčí než můj předchozí Osprey Kestrel 58 a o krapet komfortnější, proto jsem se nakonec rozhodl batoh zakoupit. Už se nemůžu dočkat, jak s ním vyrazím na příští cestu, kterou bude přechod NS Javorníky, CHKO Kysuce a CHKO Beskydy.
FOTOGRAFIE Z VÝLETU
[FinalTilesGallery id='2']